Novinky

 

 

 

 

 

 

 

Jediný výhradně zimní kurz, který zapadá do systému alternativních sportovních aktivit a je nedílnou součástí výchovně vzdělávacího programu naší školy, je SKIALP kurz, kterého se účastní žáci 7. ročníků.

V tomto roce zahájila SKIALP kurzy, v termínu od 25. 2. do 3. 3. 2018, třída 7. B (fotogalerie). Bezprostředně po „béčku“ absolvovali kurz, v termínu od 4. 3. do 10. 3. 2018, žáci 7. A (fotogalerie). Kurzy se konaly v horském středisku Pec pod Sněžkou. Frekventanti byli ubytovaní na školní chatě Bažina.

Během kurzu probíhal praktický výcvik na sjezdových i běžeckých lyžích. Žáci byli rozděleni dle lyžařských dovedností do „výkonnostních“ skupin. Dělení žáků umožňovalo co nejefektivněji naučit, zopakovat, prohloubit a upevnit jednotlivé lyžařské prvky v tom nejširším slova smyslu.

Pro představu na jedné straně máme žáky, kteří se prvně seznamují s výstrojí, jízdou na vleku, nebo se učí základům jízdy na lyžích. Na druhé straně se kurzu účastní lyžaři, kteří se věnují tomuto sportu i závodně. Při praktické výuce záleží pouze na zkušenostech pedagogů a instruktorů v jedné osobě, jaké zvolí výcvikové prvky k co nejefektivnějšímu průběhu výuky. O kvalitě výuky hovoří jednoznačně fakt, že počáteční nelyžující po týdenním výcviku odjížděli se základní výbavou lyžařských dovedností. Během kurzu si přišli na své i zdatní lyžaři, kteří mohli využít rozmanitou nabídku sjezdových tratí v různých stupních obtížnosti. Za bonus lze bezesporu považovat fakt, žáci mohli „pilovat“ své dovednosti při večerního lyžování.

Nebyl opomenut ani výcvik na běžeckých lyžích. Kromě výuky základní běžecké techniky se žáci zúčastnili i několika „ běžkařských“ výletů do nedalekého okolí.

Součástí kurzů byly i teoreticky předávané informace buď přímo v terénu, nebo během večerních přednášek. Sportovní aktivity se nemohly obejít bez kvalitní regenerace, která byla zajištěna vyváženou stravou, dostatkem odpočinku, nebo možností navštívit saunu. Frekventanti poměřili svoji výkonnost při závodech na sjezdových i běžeckých lyžích. Na závěr nemohlo chybět předávání diplomů a sladkých odměn nejlepším v jednotlivých kategoriích.

Z pohledu pedagogů, je nejpodstatnější, že byl splněn celý výcvikový plán, během kterého nedošlo k žádnému zranění. Je nutné vyzdvihnou i stránku blahodárného vlivu vysokohorského prostředí na zdravotní stav lidského organismu. Pevně věřím, že čas a energii, kterou pedagogové investovali do „svých“ žáků, nad rámec jejich základních pracovních povinností, se našemu národu v budoucnosti vrátí…

 

Pedagogové zajišťující SKIAPL kurzy:

 

7. B:

- Mgr. Paták Jiří

- pan Krejčí Jaroslav

- pan Maršík Martin

- paní Felkerová Etela

- Mgr. Karajanis Petr, DiS.

 

7. A:

- Mgr. Karajanis Petr, DiS.

- Mgr. Ryšavá Jitka

- pan Maršík Martin

- paní Felkerová Etela

 

text a foto: Mgr. Karajanis Petr, DiS.

Hemelíková BarboraHavelec Ondřej 

 

 

Dne 22. 2. 2018 se na Gymnáziu ve Vrchlabí konalo okresní kolo v anglické olympiádě. Naši školu po vítězství ve školním kole reprezentovala žákyně 7. A Barbora Hemelíková v kategorii 6. a 7. tříd. Barbora obsadila krásné druhé místo. Na velmi pěkném 4. místě se z mnoha soutěžících umístil ve starší kategorii 8. a 9. tříd Ondřej Havelec z  8. A.

Oběma gratulujeme k vynikajícím výsledkům a děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy.

 

 

text a foto: Mgr. Ryšavý Zdeněk, garant akce

logostika akce: pan Taláb Aleš

Dne 16. 2. 2018 se konal jubilejní 10. ročník krajského kola ve šplhu základních a středních škol z celého Královehradeckého kraje. Velkou cenu Trutnova ve šplhu pořádali pedagogové ŠSK Letadlo při ZŠ kpt. Jaroše, Trutnov, Gorkého 38.

 

O tituly krajských přeborníků přijelo bojovat šest desítek dívek a chlapců ZŠ a SŠ v kategoriích družstev a jednotlivců.

 

 

 

Chlapci ZŠ kategorie IV. soutěžili ve šplhu na laně do výše 4,5 m bez přírazu nohou, start ze stoje. Dívky ZŠ kategorie IV. závodily ve šplhu na tyči do výše 4,5 m s přírazem nohou, start ze stoje. Chlapci SŠ kategorie V. šplhali na laně do výše 4,5 m bez přírazu nohou, start ze sedu. Pro dívky SŠ byl připraven šplh na tyči opět do výše 4,5 m s přírazem nohou, start ze stoje. Na všechny sportovce čekala čtyři soutěžní kola. Do soutěže družstev se zapisovaly součty dvou nejlepších časů tří nejrychlejších závodníků. V soutěži jednotlivců se závodníkům sčítaly dva nejrychlejší pokusy.

Jednotlivci i družstva bojovali nejen o tituly krajských přeborníků, poháry, medaile, ale i věcné ceny. Vítězná družstva chlapců a dívek SŠ kategorie V. si navíc zajistila postup na finále Poháru AŠSK ČR ve šplhu, které se bude konat 22. a 23. 3. 2018 v Holešově.

 

Akci podpořili: Královéhradecký kraj v rámci dotačního programu „Regionální soutěže a přehlídky pro děti a mládež v Královéhradeckém kraji“, město Trutnov, firmy CASIA spol. s r. o., Autostyl a. s. a KR AŠSK ČR.

 

 

Tituly krajských přeborníků vybojovala družstva:

kategorie IV. dívky: ZŠ Úpice Lány, čas: 27,46 s,

kategorie IV. chlapci: ZŠ Komenského Trutnov, čas: 19,84 s,

kategorie V. dívky: Gymnázium Trutnov, čas: 20,70 s,

kategorie V. chlapci: Gymnázium Trutnov, čas: 25,16 s.

 

Tituly krajských přeborníků vybojovali jednotlivci:

kategorie IV. dívky: Sacherová Lucie, ZŠ Úpice Lány, čas: 7,49 s,

kategorie IV. chlapci: Cohorna Jan, ZŠ Komenského Trutnov, čas: 6,40 s,

kategorie V. dívky: Berčíková Marie, Gymnázium Trutnov, čas: 6,17 s,

kategorie V. chlapci: Frýba Jakub, Gymnázium Trutnov, čas: 7,76 s.

 

Kompletní výsledky zde.

 

 

text: ředitel soutěže a garant akce Mgr. Karajanis Petr, DiS.

foto: pana Miloš Šálek

Žáci 4. a 5. tříd se setkali v tělocvičně školy, aby poměřili své síly v recitaci a zpěvu.

 

V recitaci zvítězil Petr Mišoň z 5. A, který postupuje do okresního kola soutěže. Na druhém místě se umístily Anna Viková a Antonie Stoklásková a na třetí pozici skončily Sandra Koutová, Tereza Šálková a Kristýna Drygalská.

Soutěž ve zpěvu vyhrála Klára Kasperová z 5. B, která rovněž postupuje do okresního kola. Druhé místo si vyzpívaly Tereza Sekyrová a Antonie Stoklásková. Třetí místo získal Štěpán Jirásko spolu s Natálií Řehákovou a Terezou Hofmannovou.

 

Děkujeme všem soutěžícím za účast. Výhercům gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů v okresním kole.

 

 

text a foto: třídní učitelé a učitelky 4. a 5. tříd

Back to top