Jediný výhradně zimní kurz, který zapadá do systému alternativních sportovních aktivit a je nedílnou součástí výchovně vzdělávacího programu naší školy, je SKIALP kurz, kterého se účastní žáci 7. ročníků.

V tomto roce zahájila SKIALP kurzy, v termínu od 25. 2. do 3. 3. 2018, třída 7. B (fotogalerie). Bezprostředně po „béčku“ absolvovali kurz, v termínu od 4. 3. do 10. 3. 2018, žáci 7. A (fotogalerie). Kurzy se konaly v horském středisku Pec pod Sněžkou. Frekventanti byli ubytovaní na školní chatě Bažina.

Během kurzu probíhal praktický výcvik na sjezdových i běžeckých lyžích. Žáci byli rozděleni dle lyžařských dovedností do „výkonnostních“ skupin. Dělení žáků umožňovalo co nejefektivněji naučit, zopakovat, prohloubit a upevnit jednotlivé lyžařské prvky v tom nejširším slova smyslu.

Pro představu na jedné straně máme žáky, kteří se prvně seznamují s výstrojí, jízdou na vleku, nebo se učí základům jízdy na lyžích. Na druhé straně se kurzu účastní lyžaři, kteří se věnují tomuto sportu i závodně. Při praktické výuce záleží pouze na zkušenostech pedagogů a instruktorů v jedné osobě, jaké zvolí výcvikové prvky k co nejefektivnějšímu průběhu výuky. O kvalitě výuky hovoří jednoznačně fakt, že počáteční nelyžující po týdenním výcviku odjížděli se základní výbavou lyžařských dovedností. Během kurzu si přišli na své i zdatní lyžaři, kteří mohli využít rozmanitou nabídku sjezdových tratí v různých stupních obtížnosti. Za bonus lze bezesporu považovat fakt, žáci mohli „pilovat“ své dovednosti při večerního lyžování.

Nebyl opomenut ani výcvik na běžeckých lyžích. Kromě výuky základní běžecké techniky se žáci zúčastnili i několika „ běžkařských“ výletů do nedalekého okolí.

Součástí kurzů byly i teoreticky předávané informace buď přímo v terénu, nebo během večerních přednášek. Sportovní aktivity se nemohly obejít bez kvalitní regenerace, která byla zajištěna vyváženou stravou, dostatkem odpočinku, nebo možností navštívit saunu. Frekventanti poměřili svoji výkonnost při závodech na sjezdových i běžeckých lyžích. Na závěr nemohlo chybět předávání diplomů a sladkých odměn nejlepším v jednotlivých kategoriích.

Z pohledu pedagogů, je nejpodstatnější, že byl splněn celý výcvikový plán, během kterého nedošlo k žádnému zranění. Je nutné vyzdvihnou i stránku blahodárného vlivu vysokohorského prostředí na zdravotní stav lidského organismu. Pevně věřím, že čas a energii, kterou pedagogové investovali do „svých“ žáků, nad rámec jejich základních pracovních povinností, se našemu národu v budoucnosti vrátí…

 

Pedagogové zajišťující SKIAPL kurzy:

 

7. B:

- Mgr. Paták Jiří

- pan Krejčí Jaroslav

- pan Maršík Martin

- paní Felkerová Etela

- Mgr. Karajanis Petr, DiS.

 

7. A:

- Mgr. Karajanis Petr, DiS.

- Mgr. Ryšavá Jitka

- pan Maršík Martin

- paní Felkerová Etela

 

text a foto: Mgr. Karajanis Petr, DiS.

Back to top