V pátek 27. 4. 2018 se žáci z druhého stupně naší školy zúčastnili přednášky studentů z VŠCHT v Praze s názvem Hodiny moderní chemie – Luminiscence. Zjistili jsme, že existuje více druhů luminiscence – fotoluminiscence, chemiluminiscence, bioluminiscence, mechanoluminiscence, radioluminiscence či termoluminiscence. Dozvěděli jsme se, na jakém principu fungují tzv. LIGHT STICKS (svítící tyčinky) a kde se využívají. Viděli jsme, že pod UV-lampou světélkuje chlorofyl z listů, koření kari, tonik s chininem nebo rozjasňovače v pracích prášcích na bílé prádlo. Hodina moderní chemie – Luminiscence – byla nesmírně zajímavá a my jsme získali spoustu nových informací o světélkování látek. Studentům VŠCHT v Praze děkujeme za jejich prezentaci Hodiny moderní chemie - Luminiscence.

 

text a foto: Mgr. Voplatková Petra, učitelka chemie a garant akce

Back to top