Ve čtvrtek 31. května poklidnou výuku na naší škole přerušily sirény policejních aut, která přijížděla na školní zahradu. My jsme však mohli zůstat v klidu, nešlo o žádný zásah, ale o parádní ukázku, kterou nám ke dni dětí připravili strážníci Městské policie Trutnov ve spolupráci s psovody a jejich čtyřnohými mazlíčky z Policie ČR. Policisté nás nejprve poutavou formou seznámili se svou prací a na co všechno se musí strážník trutnovské městské policie ve službě zaměřit a poté s celou výstrojí a výzbrojí. Nejen, že jsme vše viděli na vlastní oči, ale také jsme si vše mohli osahat a vyzkoušet. Ustrojili jsme se do neprůstřelné a taktické vesty, potěžkali jsme si bezpečnostní štít a helmu, vyzkoušeli jsme si manipulaci s různými typy obušků a jinými donucovacími prostředky. K práci městské policie nepatří ale jenom adrenalinové zásahy a udržování pořádku při vyhrocených fotbalových zápasech, ale také bdění nad bezpečností na silnicích a chodnících. Mohli jsme se seznámit s radarem na měření rychlosti při silničních kontrolách nebo s používáním sítě při odchytu nebezpečných zvířat. Velkou radost jsme měli z vyzkoušení střelby foukací puškou, která se používá k uspávání psů, ale i jiných zvířat, které by nás, trutnovské občany, mohli ohrozit. Střelba na terč nám šla poměrně dobře. Muška se výrazně zhoršila po uběhnutí kolečka. Strážníci nám vysvětlovali, že oni při reálném zásahu také nejsou nehybní a často nebezpečné zvíře musí dlouhé minuty honit. Touto simulací jsme se mohli vžít do jejich situace. Také nás velmi zaujala ukázka práce policejních psovodů. Policisté si s sebou přivezli aktivního vlčáka Obelixe a menší štěndo, které se teprve policejní práci učí. Oba pejsci bravurně poslouchali, někdy o mnoho lépe než my. Nejakčnější však byla ukázka chytání pachatele na útěku nebo agresivního útočníka. Ještě, že měl figurant ochranný oděv. Na závěr jsme se s městskými strážníky zkusili přetlačovat, ale marně. Musíme ještě hodně zesílit, a kdo ví, třeba jednou také oblékneme policejní uniformu. Tímto způsobem bychom chtěli poděkovat vedení a strážníkům trutnovské městské policie a všem, kteří pro nás tuto zábavnou i poučnou akci připravili a přijeli k nám do školy.

 

text a foto: RNDr. Teichmann Jiří, třídní učitel 3. C

Back to top