Žáci naší školy byli načerpat sváteční náladu před blížícími se svátky v metropoli Dolního Slezska – Wroclawi. V pátek 30. listopadu brzo ráno se zastavila rtuť teploměru na pouhých čtyřech stupních pod bodem mrazu, ale ani mrazivé počasí nás neodradilo od cesty na sever za vánočními trhy a poznáním polské Vratislavi. Po příjemné cestě vyhřátým a luxusním autobusem společnosti Casia Tour & Transport jsme vyrazili do mrazivého, ale slunečného města na Odře. Nejprve jsme zamířili na hlavní náměstí, kde bylo spousta stánků s různými dobrotami, jako jsou klobásky, sýry, různé druhy oříšků, horká čokoláda, ale i spousty vánoční dekorace a ozdůbek. Ti menší z nás vyrazili na překážkový hrad a ti větší se vrhli do víru města a nákupů. Na trhy jsme se vrátili ještě jednou, ale to už byla tma. Náměstí a stánky zářily spoustou barev a vůní a my jsme pocítili blížící se advent a vánoční svátky. Neprozkoumávali jsem pouze vánoční trhy, ale vydali jsme se i na okružní procházku historickým centrem a ostrovy na Odře. Prošli jsme nábřeží Dunikowskiego, kde se nám naskytly krásné výhledy na Tumski ostrov. Na ostrově jsme navštívili katedrálu Sv. Jana Křtitele, která je přezdívaná matkou dolnoslezských kostelů. V katedrále jsou největší varhany v Polsku s 13 275 píšťalami. Z věže katedrály jsme viděli celé město jako na dlani. Po prohlídce ostrovů jsme přes historické mosty zamířili zpátky na vánoční trhy, ale po cestě jsme se ještě zastavili na návštěvu haly targove – tržnice. Den se nachýlil k večeru a my vymrzlí, plni nejen dobrého jídla, ale také zážitků a vánoční nálady jsme se pomalu vydali k autobusu a na cestu domů.

 

text a foto: RNDr. Teichmann Jiří, garant akce a Mgr. Fribová Helena

Back to top