• foto-skoly1
loading...

V úterý 15. 6. jsme v Peci pod Sněžkou prošli lanové centrum Monkey park. Naše cesta pokračovala do Obřího dolu. Obří důl je údolí vymodelované ledovcem. Cestu do údolí lemují krásné horské chalupy. V Obřím dole, v rašelinné oblasti, roste masožravá rosnatka okrouhlolistá. V kapličce v Obřím dole se nachází dokumentace přírodní katastrofy z 29. července 1897, kdy mohutné deště uvedly do pohybu zemní laviny – mury. Ty pak přímo v Obřím dole zavalily chalupy a o život přišlo sedm zdejších obyvatel.

Ve středu 16. 6. jsme se vypravili na lesní hrádek Aichelburg. Nachází se na skalnatém úbočí Světlé hory nad řekou Úpou v katastrálním území Velká Úpa, západně od osady Temný Důl. Hrádek je tvořen kamennou vyhlídkovou věží a přilehlou dřevěnou budovou, ve které je umístěna hradní síň. Hrádek byl vystavěn roku 1863 lesním personálem panství Maršov k poctě zesnulého hraběte Bertholda Aichelburga.

V pátek 18. 6. jsme vyjeli lanovkou na Sněžku, nejvyšší horu Krkonoš. Ze Sněžky jsme pokračovali ke Slezské boudě, dále přes Úpské rašeliniště k Luční boudě. Úpské rašeliniště se nachází v Krkonoších mezi Luční boudou, Studniční horou a Hraničním hřebenem. Roste zde např. suchopýr pochvatý. Luční bouda je horský hotel na Bílé louce v nadmořské výšce 1410 m. Od Luční boudy jsme pokračovali k památníku obětem hor, což je kamenná kaple v Modrém sedle mezi Luční a Studniční horou v Krkonoších. Svou nadmořskou výškou 1509 m je nejvýše položenou kaplí v ČR. Zastavili jsme se na vyhlídce nad Výrovkou a kolem Výrovky pokračovali do Pece pod Sněžkou.

 

text a foto: Mgr. Voplatková Petra, garant akce

po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Back to top