Vytisknout

V pátek 15. 10. 2021 se žáci z 9. tříd naší ZŠ vypravili na exkurzi do Ostravy. Zde jsme v Dolní oblasti Vítkovice prošli vysokopecní okruh i s nástavbou Bolt Tower a následně se přesunuli do ZOO Ostrava.

V areálu Dolní Vítkovice se těžilo uhlí a vyrábělo surové železo mezi lety 1828 až 1998. V roce 1828 vydal olomoucký arcibiskup Rudolf Habsburský přípis o založení železárenského závodu ve Vítkovicích. Vznikl tak jinde v Evropě neexistující komplex těžké průmyslové výroby od těžby uhlí přes úpravnu a výrobu koksu až po produkci surového železa. V roce 1836 byla v obci Vítkovice zapálena první koksová vysoká pec v habsburské monarchii. Důl Hlubina, koksovna a vysoké pece vytvořily komplex od těžby uhlí přes úpravnu, výrobu koksu až k výrobě surového železa. V průběhu 162 let nepřetržité výroby zde bylo vyrobeno 90 milionů tun surového železa a 42 milionů tun koksu. Vysoká pec č. 1 denně vyprodukovala 950 až 1200 tun surového železa, které se pak v pojízdných mísičích, tzv. Veronikách, převáželo do ocelárny. Od roku 2002 jsou Dolní Vítkovice Národní kulturní památkou. Bolt Tower je více než dvacetimetrová nástavba vysoké pece č. 1, kterou navrhl architekt Josef Pleskot. Jedná se o šroubovici, která se vypíná do výšky téměř 80 metrů. Kolem skleněného válce posazeného na vysoké peci se obtáčí vnější lávky spojující jednotlivé výškové úrovně. Prohlídka vysoké pece začala výjezdem do výšky cca 35 metrů skipovým výtahem po původní dráze vsázky (železná ruda, koks, vápenec). Při cestě dolů jsme se podívali i do útrob vysoké pece, do prostoru odpichu železa a strusky nebo do velínu s původním zařízením, kterým se řídila výroba železa.

V ZOO Ostrava si lze prohlédnout expozice zvířat a botanický park. Vedou tudy stezky přes mokřady, podél lesních tůní a rybníků. Je zde k vidění čínské a japonské zahradní umění nebo svět tropických rostlin. V expozicích zvířat jsme si mohli prohlédnout africkou faunu (např. žirafu Rothschildovu nebo zebru Grévyho), zvířata Indie (např. lva indického) a Cejlonu (např. levharta cejlonského), dále expozici s názvem Čitván (nejstarší národní park v Nepálu) s medvědy ušatými a hulmany posvátnými. Expozice Papua nám přiblížila tropickou přírodu ostrova Papua-Nová Guinea. V pavilonu evoluce je zachycen život v západní Africe. Tento komplex je domovem více než 200 zvířat. Jsou mezi nimi savci, ptáci, plazi, ryby, ale také zástupci bezobratlých živočichů. V tomto pavilonu žije např. šimpanz hornoguinejský. V pavilonu slonů jsme viděli slona indického. Pavilon pro hrochy obývá hroch obojživelný, který stráví ve vodě až 18 hodin denně. Obyvatelem ZOO Ostrava je také panda červená.  Jejím domovem jsou zejména oblasti jižní Číny, severní Indie a Nepálu. Dnes patří ve své domovině mezi ohrožené druhy.

Odkaz na fotogalerii ZDE.

 

text a foto: Mgr. Voplatková Petra, garant akce