V hodinách přírodopisu jsme rozdělili měkkýše do 3 tříd: plži, mlži a hlavonožci. Některé zástupce jsme poznali už v průběhu výuky a s dalšími jsme se seznámili díky ukázkám schránek měkkýšů od spolužáků. Prohlédli jsme si ulity hlemýždě zahradního, páskovky keřové, křídlatce a lastury mlžů, např. srdcovky, hřebenatky nebo slávky. Někteří žáci přinesli na ukázku i sépiovou kost.

text a foto: Mgr. Voplatková Petra, učitelka přírodopisu

V rámci učiva fyziky - jednotky objemu a měření objemu - nám Lucka, Aneta a Róza přinesly ukázat odměrné nádoby používané v domácnostech k měření objemu např. mléka nebo sypkých pevných látek. Odměrné nádoby jsou určeny k odměřování jediného objemu (např. nedělaná pipeta) nebo mají stupnici k odměřování různých objemů (dělená pipeta, odměrný válec, byreta).

text a foto: Mgr. Voplatková Petra, učitelka fyziky

Ve čtvrtek 30. 11. 2023 se třída 6. C vypravila do KCEV Krtek ve Vrchlabí, kde nám Ing. Daniel Bílek představil program „Paví vejce a jiné ovoce“. Dozvěděli jsme se mnoho informací o důležitosti ovocných stromů v Krkonoších. Plody ovocných stromů jsou zdrojem živin a vitaminů, jsou životním prostředím např. pro ptáky a hmyz, jsou také součástí historie, spolutvůrci krajiny nebo nositelé symboliky (krájení jablka na Vánoce). Vyzkoušeli jsme si degustaci plodů různých odrůd jabloní. Srovnávali jsme vůni, charakter slupky, konzistenci dužniny, šťavnatost dužniny, chuť podle kyselosti a sladkosti dužniny a chuť podle celkového dojmu. Poznali jsme spoustu odrůd jabloní. V neposlední řadě jsme zjistili, co je Paví vejce. Jedná se o slívu, která je známa jako Pávče, Paví vejce, Paví vejce žluté nebo Pávše žluté.

text a foto: Mgr. Voplatková Petra, učitelka přírodopisu

Ve čtvrtek 1. 2. 2024 jsme se vypravili do Vrchlabí, kde jsme absolvovali program „Myslivost v KRNAPu“. Po příjezdu do Vrchlabí jsme zamířili k oboře s daňky, kterým jsme přivezli mrkve, jablka, brambory a kaštany. Prohlédli jsme si staršího jedince s lopatovitě tvarovanými parohy a také danělky. Program pokračoval v KCEV Krtek ukázkami živočichů žijících na území Krkonoš a také živočichů, kteří se již v Krkonoších nevyskytují. Dále jsme viděli parohy či kůže živočichů a určovali, kterému živočichovi náleží.

text a foto: Mgr. Voplatková Petra, učitelka přírodopisu

V listopadu 2023 jsme si při hodinách fyziky vysvětlili částicové složení látek. Z čtvrtky a barevných papírů jsme vystříhali části atomu. S pomocí těchto dílů jsme následně procvičovali stavbu atomu.

text a foto: Mgr. Voplatková Petra, učitelka fyziky