• foto-skoly1
loading...

Ve středu 7. 6. 2023 zahájili vybraní žáci z 9. A, 9. B a 9. C projekt Krkonoše v počítačové učebně.

Ve čtvrtek 8. 6. 2023 byl naším cílem Obří a Modrý důl. Obří důl je údolí, které vymodeloval ledovec. V Obřím dole roste např. čechřice vonná, která voní po anýzu, violka žlutá sudetská nebo jedovatý oměj šalamounek. V Obřím dole se nachází kaplička s fotodokumentací přírodní katastrofy způsobené pohybem zemní laviny. Od kapličky jsme se vydali k rašeliništi v Obřím dole, abychom si prohlédli mech rašeliník, suchopýr pochvatý nebo masožravou rostlinu, rosnatku okrouhlolistou. Přes rašeliniště jsme došli do Modrého dolu, odkud je vidět místo zvané „mapa republiky“. Jedná se o sněhové pole, které se nachází na svahu pod Modrým sedlem a na jižním úbočí Studniční hory. Z Modrého dolu jsme pokračovali do Pece pod Sněžkou.

V pátek 9. 6. jsme se vypravili do Svobody nad Úpou. Po Zlaté cestě jsme stoupali na Slunečnou stráň. Zastavili jsme se u Medvědí jeskyně, kde byly objeveny kosterní pozůstatky medvěda jeskynního a těžil se tu vápenec. V současnosti je jeskyně veřejnosti nepřístupná. Naše cesta dál vedla na Slunečnou stráň. Jedná se o přírodní památku, komplex slatinných a mokřadních luk. Rostou zde orchideje, např. prstnatec májový, bezový a Fuchsův nebo kruštík širolistý. Skrze Bartův les, kde se ve středověku kutalo zlato, jsme ve velkém lijáku došli na Sejfy a odtud na vlak v Mladých Bukách.

V pondělí 12. 6. 2023 jsme zamířili ke Stachelbergu a odtud směrem k Rýchorské boudě. Dvorský les se nachází na horském hřebeni Rýchor. Jedná se o nejvyšší bod Rýchor, který leží v nadmořské výšce 1036 m n. m. V okolí vyhlídky u Rýchorské boudy jsme viděli např. sasanku narcisokvětou, stračku vyvýšenou, oměj šalamounek nebo meruzalku skalní. Od Rýchorské boudy jsme se vydali do Horního Maršova a zpět do Trutnova.

V úterý 13. 6. 2023 nás autobus dovezl do Jívky, kde se nachází důl Bohumír. Důl byl úplně uzavřen v roce 1970. Dne 29. 5. 2015 se po padesáti letech znovu otevřely jeho brány. Podzemí dolu je zimovištěm chráněných netopýrů - netopýra vodního a netopýra ušatého.  Návštěvní trasa nám umožnila vidět geologickou strukturu sedimentárního ložiska, staré dobývky i hornické nářadí, které se zde našlo. Na několika místech je i dobře patrná měděná rudná žíla. Z dolu jsme bohužel nemohli vyšplhat po dřevěných žebřících, protože zde došlo k havárii a větrací šachtice je zasypaná.

Ve středu 14. 6. jsme tvořili elektronické prezentace k projektu Krkonoše. Většina prezentací byla velmi zdařilá.

Odkaz na fotogalerii ZDE.

text a foto: Mgr. Voplatková Petra, garant projektu

Back to top