V sedmých třídách jsou obsahem učiva chemie hasicí přístroje. Ve čtvrtek 23. 5. 2024 žáci 7. B a 7. C navštívili Hasičský záchranný sbor v Trutnově. Zde nás čekala ukázka hašení zapáleného oleje. Prohlédli jsme si technické zázemí Hasičského záchranného sboru v Trutnově a zažili cvičné vyhlášení pohotovosti při požáru. Exkurzí nás provedl pan Lukáš Blažek, za což mu děkujeme.

text a foto: Mgr. Voplatková Petra, učitelka chemie

V úterý 7. 5. 2024 se třídy 7. B a 7. C vypravily do Vrchlabí, kde se zúčastnily programů „ptáci Krkonoš“ a „jarní květena“.

V průběhu programu zaměřeného na ptáky Krkonoš jsme se dozvěděli informace o ochraně ptactva, o dělení ptactva podle biotopů a o ptačích hlasech. Při procházce v zámeckém parku ve Vrchlabí jsme pozorovali např. sýkoru koňadru, sýkoru modřinku, drozda zpěvného, pěnici černohlavou, holuba hřivnáče, kosa černého nebo králíčka obecného.

V zámeckém parku jsme také poznávali jarní rostliny. Zjistili jsme, které rostliny jsou léčivé, které se hodí např. do salátů, a které jsou jedovaté. Prohlédli jsme si parazitickou rostlinu, podbílek šupinatý. Poznali jsme rozdíly mezi kakostem lučním a kakostem smrdutým. Podívali jsme se do genofondové zahrady, kde je pěstováno více než 150 druhů rostlin, včetně endemických druhů a glaciálních reliktů. Viděli jsme např. endemický keř, jeřáb sudetský. Genofondová zahrada slouží např. k uchování druhů rostlin jako krajní forma záchrany v případě neodvratného zániku v přírodě.

text a foto: Mgr. Voplatková Petra, učitelka přírodopisu

Jako jedna z prvních tříd se naše třída 7. C mohla těšit na ubytování na nově školou zvolené Benátecké chalupě ve vísce Rokytno v Rokytnici nad Jizerou. Z Trutnova cesta autobusem trvala 1 hodinu, za kterou jsme urazili 53 km krkonošskou krajinou západním směrem. Autobus nám zastavil na parkovišti na vršku serpentýn, kde už na nás čekal pan Kája z chalupy se čtyřkolkou a vlekem, do kterého jsme si přenesli všechny věci a dovezl je na místo našeho ubytování. Děti si tak mohly jít těch pár set metrů k chalupě obtěžkány pouze svými laskominami z domova. Chalupa na nás dýchla příjemnou atmosférou rodinného podniku, o který se Lenka a Kája a jejich personál s láskou starali. Se stejnou láskou se starali i o naše bříška, sjezdovku a cokoliv jsme potřebovali. Chalupa disponuje větší společenskou místností, 8 pokoji, každý s vlastní koupelnou a WC s celkovou kapacitou 31 lůžek, venkovním úložným prostorem na lyže, kioskem pod sjezdovkou a rolbou, která pomáhá denní údržbě sjezdovky. Sjezdovka je 500 m dlouhá, příjemně široká i strmá pro všechny lyžaře. K tomu všemu chalupa nabízí upravenou běžkařskou dráhu, která se nachází naproti parkovišti v místě příjezdu. Počasí nám přálo, obklopovala nás parta skvělých lidí a dětí a tak se nám lyžařský kurz vydařil a budeme na něj dlouho vzpomínat.

text a foto: Bc. Rosulková Lucie, třídní učitelka 7. C a paní Ilievová Markéta, asistent pedagoga 7. C

Žáci sedmých tříd pracovali od února do dubna 2024 na úkolu, který se týkal krystalizace nasyceného roztoku chloridu sodného (kuchyňské soli). Krystalizace je schopnost látek vylučovat se z roztoků v podobě krystalů. Žáci si připravili nasycený roztok chloridu sodného, tento roztok následně postavili v otevřené sklenici na bezpečné místo a nechali volně odpařovat kapalinu. V průměru po dobu dvaceti dnů žáci zaznamenávali (popis + fotografie), jak se kapalina odpařuje a sůl krystalizuje. Výsledky svého pozorování následně uložili do kurzu chemie v Classroomu. Některé práce byly zdařilé.

text a foto: Mgr. Voplatková Petra, učitelka přírodopisu

V úterý 24. 5. jsme se společně s 5. A vypravili do Českého ráje na hrad Kost. Byl pro nás připraven bohatý a zajímavý program: prohlídka hradu Kosti, produkce sokolníka - ukázky chovu a lovu dravých ptáků, hradní trojboj o ceny – LUKOSTŘELBA, PŘETAHOVÁNÍ LANEM a VRH GOTICKOU SEKYROU šermířské divadelní představení v historickém duchu. Radost nám udělal i výborný oběd. Dopoledne

text a foto: Mgr. Brádlerová Miloslava, třídní učitelka 5. C