Třída 9.B
Třídní výlet začal cestou autobusem přes Brno až do italského Cavallina, kde jsme se ubytovali v moderních mobilhomech. Po celý pobyt nám přálo počasí, mohli jsme se věnovat všem naplánovaným aktivitám. Střídali jsme odpočinkové a výletní dny. U moře jsme si užívali vln i písku, místní bazén s vířivkami. Prohlédli jsme si Benátky. Lodí jsme se vydali na sousední ostrovy Murano, kde jsme si prohlédli vyhlášenou sklárnu. Pokračovali jsme na Burano, které nás okouzlilo svými barevnými domky a výrobky z krajky. Obdivovali jsme je v místních obchůdcích. Protože jsme chtěli zažít tradiční trh, půjčili jsme si kola, které jsme využili i k výletu do přilehlých původních lagun. Pobyt velmi rychle utekl, poslední den jsme zakončili společnou pizzou. A vyrazili domů, kam jsme si odvezli mnoho zážitků a vzpomínek.
Odkaz na fotogalerii ZDE.
text a foto: Mgr. Škodová Pavla, třídní učitelka
Pomocí elektroskopu můžeme určit, zda těleso má elektrický náboj i druh náboje. Žáci sestavili jednoduchý elektroskop – při dotyku očka elektroskopu zelektrovaným tělesem se přenese náboj na hliníkové proužky, které se nabijí stejným elektrickým nábojem a rozestoupí se.
odkaz na fotogalerii ZDE.
text a foto: Mgr. Voplatková Petra, učitelka fyziky
Novým učivem ve fyzice je optika. V pátek 27. 5. 2022 jsme si všichni vyzkoušeli, že světlo se ve stejnorodém, homogenním optickém prostředí šíří přímočaře. Od bodového zdroje (svíčky) se šíří světlo v rozbíhavých svazcích a tvoří světelný kužel.
Odkaz na fotogalerii ZDE.
text a foto: Mgr. Voplatková Petra, učitelka fyziky
„An apple a day keeps the doctor away.“´A vezmeme-li jablka tři, mělo by to platit trojnásobně. Anebo k nim přidáme mouku, máslo, cukr a podle anglického receptu upečeme jablečný drobenkový koláč. Stejně jako angličtináři z 8.B, kteří se po pondělním obědě odměnili vlastnoručně upečenou sladkou tečkou. Sklizeň jablek je v plném proudu, nezkusíte to také?
Odkaz na fotogalerii ZDE.
text a foto: paní Drygalská Naďa, učitelka Aj
Dominik a Terka nám v pátek 1. 4. při hodině fyziky ukázali potápění a plování stejnorodých a nestejnorodých těles v kapalině. Viděli jsme např., že zavřená kovová krabička na vodě plovala. Důvodem je, že plovoucí krabičku tvoří kov a vzduch. Po otevření a zalití této krabičky vodou, se toto těleso ve vodě potopilo, protože hustota kovu je větší než hustota vody. V kapalině tedy mohou za určitých podmínek plovat i tělesa tvořená z materiálů s větší hustotou, než je hustota kapaliny.
Odkaz na fotogalerii ZDE.
text a foto: Mgr. Voplatková Petra, učitelka fyziky